Ścięgno Achillesa najważniejszym ścięgnem w ciele człowieka! ul. Krasińskiego 1, 47-300 Krapkowice

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, dzięki niemu możliwe jest wykonywanie takich czynności jak chodzenie, bieganie, skakanie oraz wchodzenie i schodzenie ze schodów. Zapalenie ścięgna Achillesa może być jednak bolesne i groźne dla zdrowia.

1. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
Głównym objawem większości kontuzji jest ból. Nie inaczej jest w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa. Ból umiejscowiony jest zazwyczaj w dolnej części łydki, zwykle mocniejszy rano, po przebudzeniu. Czasami dodatkowo występuje sztywność, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości pojawiają się również na początku treningu, kiedy mięśnie nie są jeszcze odpowiednio przygotowane do wysiłku, a także pod koniec, kiedy są już zmęczone. W trakcie treningu ból ustępuje, ponieważ mięśnie są już rozgrzane. Jednak kiedy zapalenie doskwiera nam dłuższy czas, ból nie ustępuje, utrzymując się cały dzień, a także podczas całego treningu. Zdarza się, że dodatkowo występuje obrzęk i tkliwość przy dotyku. Kiedy podejrzewamy uszkodzenie ścięgna Achillesa, a pojawi się nagły, ostry ból w łydce lub pięcie, która będzie obrzęknięta i sina, mogło dojść nawet do całkowitego zerwania. Konieczna jest wówczas konsultacja lekarska.

2. Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
Główną przyczyną powstania zapalenia jest nadmierne obciążenie ścięgna. Są jednak pewne zachowania, które narażają nas bardziej na taki uraz. Częste noszenie butów na wysokim obcasie w perspektywie czasu może powodować skrócenie ścięgna, przez co jest ono mniej elastyczne i słabsze. Zbyt słabe mięśnie łydki sprzyjają kontuzjom. Niewłaściwe zachowania okołotreningowe również przyczyniają się do ryzyka urazu. Zbyt szybkie zwiększanie tempa oraz dystansu biegu, za szybki powrót do treningów po przerwie, czy nawet zmiana podłoża biegowego – to niestety najczęstsze przyczyny kontuzji, która można nas kosztować wiele tygodni koniecznej regeneracji.

3. Leczenie i rehabilitacja zapalenia ścięgna Achillesa
Leczenie polega na zastosowaniu farmakoterapii bądź w ostateczności przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Wszystko zależy jednak od stopnia uszkodzenia. Przy mniej poważnych urazach z powodzeniem stosuje się fizjoterapię. Jej celem jest wzmocnienie i rozciągnięcie ścięgna Achillesa. Rehabilitant dobiera dla nas indywidualny plan działania. Sami możemy zastosować przede wszystkim odpoczynek (aby nie przeciążać bardziej osłabionej kończyny), okłady z lodu czy elewację kończyny w celu zmniejszenia obrzęku.

4. Prewencja urazu
Wiadomo, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zainwestujmy w odpowiednie obuwie do biegania. Zadbajmy o stosowną rozgrzewkę i rozciąganie po treningu. Stosujmy się do zaleceń treningowych, nie próbujmy na siłę zwiększać objętości treningowej, jeśli nie jesteśmy na to gotowi. Długie dystanse czy mocne podbiegi będą przez nas szybciej osiągalne, jeśli właściwie się do nich przygotujemy. I pamiętajmy, że nie ma drogi na skróty. Na wszystko potrzeba czasu.

 

Materiał zaczerpnięty z :

http://www.biegamy.pl/bieganie/zapalenie-sciegna-achillesa

Szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej

Dane Firmy

S-medica

ul. Kusocińskiego 16

47-300 Krapkowice

NIP: 7561506083

Regon: 530838900