Dlaczego lepiej unikać masażystów amatorów? Podstawowym celem wykonywanego profesjonalnie masażu jest stymulowanie organizmu w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na jakość jego funkcjonowania. Doświadczony rehabilitant czy masażysta wie, jaki zestaw ruchów należy dobrać, aby zmniejszyć, a nawet całkowicie zlikwidować określone objawy chorobowe. Oczywiście czynność ta powinna również dostarczać nam odprężenia i uczucia relaksu, jednak nie…

Podstawowym celem wykonywanego profesjonalnie masażu jest stymulowanie organizmu w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na jakość jego funkcjonowania. Doświadczony rehabilitant czy masażysta wie, jaki zestaw ruchów należy dobrać, aby zmniejszyć, a nawet całkowicie zlikwidować określone objawy chorobowe. Oczywiście czynność ta powinna również dostarczać nam odprężenia i uczucia relaksu, jednak nie są to czynniki jednoznacznie świadczące o skuteczności masażysty.

Rodzaj docelowego zabiegu zależy od wielu kwestii niejednolitych i indywidualnych dla każdego pacjenta. W związku z tym przed profesjonalnym masażem osoba wykonująca powinna przeprowadzić z pacjentem rozmowę na temat m.in. dolegliwości, których doświadcza oraz wszelkiego typu zaleceń i przeciwwskazań zdrowotnych, dotyczących tej czynności.

Po przeprowadzeniu wspomnianego wywiadu, dalsza część zabiegu nie powinna być wykonywana „na sztywno”, według jednego stałego schematu. Poszczególne techniki masażu, intensywność ruchów oraz siłę nacisku należy modyfikować i dopasowywać do sposobu, w jaki ciało reaguje na bodźce. Ponadto doświadczeni rehabilitanci powinni także na bieżąco komunikować się z nami i dostosowywać przebieg zabiegu do naszych uwag.

Po czym poznać fachowego masażystę?

Profesjonalizm rehabilitanta powinien objawiać się już od momentu nawiązania z nim pierwszej rozmowy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jednym z najistotniejszych czynników jest wstępny wywiad, przeprowadzany z pacjentem jeszcze przed zabiegiem. Podczas jego przebiegu, masażysta powinien uzyskać od nas szczegółowe informacje na temat naszego obecnego stanu zdrowia, historii przebytych chorób, schorzeń oraz doświadczonych urazów. Powinien zapytać także o przyjmowane leki. Na tym jednak jego zadanie wcale się nie kończy. Bardzo często zdarza się, że pacjenci sami nie są do końca świadomi wszystkich swoich dolegliwości. Doświadczony rehabilitant, prowadząc masaż uważnie i skrupulatnie oraz bazując na uwagach zgłaszanych przez pacjenta, nierzadko jest w stanie samodzielnie zdiagnozować lub domniemywać istnienie określonych schorzeń.

Nieprofesjonalny masaż może zaszkodzić

Masaż leczniczy wykonywany przez amatora oznacza nie tylko duże prawdopodobieństwo zupełnego braku poprawy stanu zdrowia, ale również ryzyko jego pogorszenia. Powierzając nasze zdrowie osobie bez odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz przygotowania, w najlepszym wypadku narazimy się na wyrzucenie pieniędzy w błoto. Przy mniej optymistycznym scenariuszu – może ucierpieć nasz organizm.

Jeśli zatem podczas zabiegu chcemy uzyskać zarówno komfort, jak i poprawę wydolności naszego organizmu, powinniśmy szukać usług wyłącznie w gabinetach oferujących profesjonalny masaż, wykonywany przez osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem.